21.03.2014
26 lutego w stołecznej Kinotece odbyła się ponowna premiera filmu „Popioły” Andrzeja Wajdy – zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP i mecenatu PKN ORLEN.
„Popioły” to jedno z największych przedsięwzięć polskiej kinematografii lat 60., a zarazem jeden z najbardziej komentowanych filmów w dziejach naszego kina. Gdy jedni podziwiali rozmach filmu, zdjęcia Jerzego Lipmana czy scenografię Anatola Radzinowicza, inni protestowali przeciwko wizji reżysera, który zamiast superprodukcji ku pokrzepieniu serc zaproponował gorzką lekcję historii, która nie spodobała się władzy. Gwałtownej nagonce medialnej na film i jego twórców przeciwstawiła się publiczność, która uhonorowała „Popioły” Złotą Kaczką w plebiscycie czytelników tygodnika „Film”.
Data nie była przypadkowa: pokaz odbył się w przeddzień 69. rocznicy urodzin Daniela Olbrychskiego, który był – wraz z Grażyną Torbicką – gospodarzem wieczoru.
Wśród gości premiery znaleźli się między innymi członkowie ekipy filmu: aktorzy Stanisław Mikulski, Arkadiusz Bazak i Jerzy Zygmunt Nowak oraz operator kamery Andrzej Kostenko i kierownik produkcji Włodzimierz Śliwiński.
Andrzej Wajda, który nie mógł uczestniczyć w pokazie, zwrócił się do uczestników premiery z ekranu, mówiąc m.in.: „Drodzy widzowie polskiego kina. Cieszę się ogromnie, że dzisiaj wieczorem zobaczycie film wskrzeszony za pomocą rekonstrukcji cyfrowej. (...) Polskie kino po wielkim sukcesie Polskiej Szkoły Filmowej zostało poddane druzgocącej krytyce Biura Politycznego Komitetu Centralnego. (...) Można było wówczas kręcić filmy pod warunkiem, że były to obrazy historyczne, oparte na literaturze. Jerzy Kawalerowicz zabrał się za „Faraona”, Wojciech Has nakręcił „Rękopis znaleziony w Saragossie”, natomiast ja postanowiłem zrobić film na podstawie Stefana Żeromskiego. (...) Ten film odgrywa ważną rolę w mojej twórczości, a przy okazji dowiódł, wraz z wymienionych przeze mnie tytułami, że polskie kino jest w stanie stanąć przed każdym trudnym zadaniem”.
Zrekonstruowane cyfrowo „Popioły” już niedługo znajdą się w repertuarze Kina za Rogiem.